Etymologiczne zamyślenia

Miałem okazję podczas wakacji podróżować po północnej i wschodniej Turcji. Poznałem wielu ludzi o przeróżnych imionach, które najczęściej bardzo trudno było zapamiętać. Te imiona, które jednak zapamiętałem bez trudu – mogę podzielić na dwie grupy:

1)      wywołujące skojarzenia ze znanymi postaciami np. Orhan(Pamuk), Mustafa(Kara), Ali(Ağca), Ahmed(Kadyrow), Fatih(Tedim) czy Hakan(Sukur)

2)      mające również swoje znaczenie w języku polskim np. Baran, Burak czy Mamut

Skąd u Turków imiona wywołujące u nas jednoznaczne(negatywne) skojarzenia? Myślę, że pytanie trzeba postawić inaczej: skąd w naszym języku pojawiły się takie określenia? Najpewniej jest to związane z historycznymi waśniami na linii Polska-Turcja, których przecież przez wieki nie brakowało.

Podobną etymologię ma ‘kibla’, dopełniacz słowa ‘kibel’, który u nas w mowie potocznej oznacza toaletę. Po turecku i arabsku ‘kibla’ oznacza kierunek Mekki.

Moje zainteresowanie wzbudziła jeszcze jedna kwestia. Jak wiemy Turcy piją sporo herbaty, nawet kilka razy dziennie niezależnie czy na dworze mróz czy nieznośny upał. Po turecku herbata to ‘çay’ podobnie jak w języku słowackim i czeskim(čaj) czy gruzińskim(ჩაი) i rosyjskim(чай). Tak  naprawdę słowo to wywodzi się od chińskiego čha-ye oznaczającego ’liście herbaty’. Nasza ‘herbata’ powstała przez dołączenie mającego źródłosłów w języku minnańskim(używanym dzisiaj na Tajwanie ) ‘’, które przejął również angielski ‘tea’ czy francuskiego ‘tee’ do łacińskiego słowa ‘herba’ oznaczającego zioło. Czy nie powinniśmy być konsekwentni i czajnik wyprzeć herbatnikiem? Wszak to określenie jest już zajęte, choć producenci maślanych ciasteczek coraz chętniej używają francuskiego ‘petit beurre’.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *