Rowerem z Polski na Syberię


Pierwszy raz robię wpis mający charakter zapowiedzi a nie relacji. Jednak myślę, że jest on tego wart.

3maja, ruszam rowerem na Syberię. Trochę już świata zobaczyłem, ale tym razem wyjazd będzie miał zupełnie inny charakter.
Zazwyczaj szwendałem się po globie samotnie, bądź w malutkim gronie. Tym razem jest inaczej. Pierwszy raz jadę w grupie, tak dużej grupie. 24 osoby.

Cała podróż będzie trwała 2,5miesiąca. Nasza trasa wiedzie z Polski przez Białoruś, Rosję, Kazachstan, znowu Rosję, Mongolię i jeszcze raz Rosję. Chcemy dotrzeć w okolice Bajkału, do polskiej Wsi – Wierszyny. Jedziemy oczywiście bez wsparcia technicznego w postaci samochodu czy czegokolwiek.

Ze względu na to, że nie ominiemy Czelabińska, a Rosja to w ogóle jeden wielki ‚stan umysłu’ – bierzemy, ze sobą kamery go pro i inne ustrojstwa, żeby uwiecznić to, co pewnie tam nikogo nie zdziwi, a nam urwie dupę. Wszystko już wkrótce na Liveleaku.

Wierszyna (ros. Вершина) – to wieś na Syberii położona w Obwodzie irkuckim, oddalona 100 km na północ od Irkucka. Według danych statystycznych z 2002 roku, posiada 529 mieszkańców. „Mała Polska”- jak jest również nazywana, jest jednym z nielicznych miejsc za polską granicą, gdzie niemal wszyscy mieszkańcy mówią w języku polskim. Są to potomkowie emigrantów przybyłych na Syberię około 1910 roku (głównie z Zagłębia Dąbrowskiego). Zostali zachęceni przez obietnice rządu rosyjskiego, które zadeklarowały że ziemia stanie się ich własnością. Przynęta ta była częścią reformy mającej na celu zaludnienie terenów Syberii. Zachowali oni nie tylko język, ale wiarę i tradycję.
Do Wierszyny prowadzi tylko jedna gruntowa droga. Jest wyboista i po większych opadach deszczu jest nieprzejezdna i odcina wieś od świata.

Podczas wyprawy przepedałujemy jakieś 8 tys. km. Dzienne minimum to 150km. Mimo tego, że jest to sporo w perspektywie tak długiego dystansu, to jako największe wyzwanie nie traktuję wysiłku fizycznego, ale utrzymanie jedności w tak dużej grupie. Będzie ciężko, ale nie mam wątpliwości, że damy radę. Co nas nie zabije to nas wzmocni.

Jedziemy w 24 osoby, z czego 7 stanowią dziewczyny! Także nie jest to tak, że tylko faceci mogą na rowerach jeździć tak daleko i tak sporo.

Nie jest to pierwszy wyjazd ekipy Niniwa Team. Mają duże doświadczenie. Ba, nie ma na świecie drugiej takiej grupy. Tzn. jeżdżącej w tak dużym składzie osobowym, tak duże dystanse z sakwami. Tak więc grupa jest mocno zaprawiona w bojach. Za ubiegłoroczny wyjazd na Nordkapp zostali nominowani do prestiżowej nagrody podróżniczej „Kolosy”. Na dwóch kółkach byli w ponad 30 krajach. Dojechali już rowerami do Wilna, Kijowa, Rzymu, Jerozolimy, Maroka, na Nordkapp – za każdym razem ruszając z Polski. Na bazie ostatnich trzech wyprawy (Jerozolima, Maroko, Nordkapp) powstały książki. Nie inaczej będzie tym razem. Premiera książki z rowerowego wyjazdu na Syberię przewidziana jest na grudzień.
http://vimeo.com/60438861


Co charakteryzuje grupę Niniwa Team to również religijne zabarwienie swoich wyjazdów. Tym razem trud wyjazdu – pielgrzymki będzie ofiarowany w intencji Polski. Co więcej powieziemy z Polski relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko, które przekażemy parafii w Wierszynie.
Liderem grupy jest o. Tomasz Maniura OMI, który stanowi organ decyzyjny podczas wyprawy. Poza tym będąc kapłanem zapewnia uczestnikom codzienną Eucharystię, a także pozostałą posługę sakramentalną.

Codziennie na www.niniwateam.pl będzie ukazywała się relacja z wyprawy. Tam też można więcej poczytać o samej grupie jak i o tym ‚Bogoojczyźnianym’ wyjeździe.

Partnerem grupy jest sklep rowerowy Axis www.axis-rowery.pl/. Współwłaścicielem sklepu jest mój brat, także jeśli to czytacie, a szukacie roweru, akcesoriów rowerowych, serwisu bądź po prostu fachowego doradztwa – to zapraszam. Powołajcie się na mnie a dostaniecie stosowną zniżkę 😉

Relacja z wyprawy

5 myśli na temat “Rowerem z Polski na Syberię”

  1. Witam Pana, Michale. Rozumiem, że Niniwa Team jest już po podróży na Syberię. Gratuluję. Proszę się odezwać i podać mi dokładną trasę Waszej jazdy, oraz podstawowe info typu czym się żywiliście po drodze, ile to kosztowało per capita i na jakich rowerach jechaliście. Ja byłem 5 lat temu w Santiago na rowerze górskim (Treku, dość ciężkim), a 3 lata temu w Efezie.
    Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.
    Jan Sęk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *