Pieszo do Częstochowy

     Chciałem rozpocząć tutaj od historii mojego zamiłowania do pielgrzymowania. W zasadzie zaczęło się w 2005 roku, kiedy to wraz z tatą i bratem na rowerach z Piekar udaliśmy się przez Święty Krzyż, Kodeń, Jabłeczną i Grabarkę do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Może to być dla kogoś zaskakujące, ale nigdy w życiu nie byłem na ‚normalnej pielgrzymce’. Jakoś mnie te klimaty nigdy nie pociągały, więc do Częstochowy z Piekar tak jak to robią inni się nie wybrałem. Kalwaryjskiego Wzgórza nie liczę, bo 200metrów to niewiele.

W wakacje 2006 roku będąc na Mszy w Piekarskiej Bazylice w ogłoszeniach duszpasterskich usłyszałem, że jutro do Częstochowy wychodzi piesza pielgrzymka. Wtedy mnie ruszyło. Wróciłem do domu i oznajmiłem mamie, że jutro idę na pielgrzymkę do Częstochowy. Ucieszyła się. Wtedy dokończyłem, że idę sam- w jeden dzień. I tak się zaczęło. Rok później z kolegą ze szkolnej ławy, Pawłem po maturach również wybraliśmy się do Częstochowy w 1 dzień.
Wiele razy byłem w Częstochowie rowerem, ale myślę, że warta odnotowania jest jeszcze jedna piesza pielgrzymka, którą odbyłem wraz z moją wspólnotą Młodzieżą Franciszkańską TAU. 5 chłopaków(Karol, Misiek, Starzu. Świstak i ja) postanowiło, że wyjdzie z Piekar o 22.30 pielgrzymując nocą dotrze przed południem ja Jasną Górę. Nie obyło się, bez wielu przygód. Z wielkim trudem przemaszerowaliśmy 70km nocą przez las docierając do Tronu Królowej Polski.

III Piesza pielgrzymka nocna do Częstochowy w styczniu 2009
IV Piesza pielgrzymka nocna do Częstochowy w kwietniu 2009
V Piesza pielgrzymka nocna do Częstochowy w maju 2009
VII Piesza pielgrzymka nocna do Częstochowy w kwietniu 2010
VIII Piesza pielgrzymka nocna do Częstochowy w maju 2011
IX Piesza pielgrzymka nocna do Częstochowy w kwietniu 2012

Fanpage pielgrzymki na FB: Na przekór

 

3 myśli na temat “Pieszo do Częstochowy”

  1. Samotne pielgrzymki, wędrówki napawają człowieka cisza i przemyśleniami, „śpiewający tłum” często nie powala usłyszeć własnych myśli. Modlitwa podróżnika w trakcie własnych miarowych kroków i oddechów to jest to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *